Conservative Candidates

The following seats have selected Conservative candidates for the next general election:
Page last updated 29th Dec 2014

Aberdeen South - Ross Thomson (Labour majority 3506, Con in 3rd)
Aberdeenshire West & Kincardine - Alexander Burnett (Lib Dem majority 3684)
Alyn & Deeside - Laura Knightly (Labour majority 2919)
Angus - Derek Wann (SNP majority 3282)
Argyll & Bute - Alastair Redman (Lib Dem majority 3431)
Ayr, Carrick & Cumnock - Lee Lyons (Labour majority 9911)
Ayrshire Central - Marc Hope (Labour majority 12007)
Banbury - Victoria Prentis (Conservative majority 18227)
Barking - Mina Rahman (Labour majority 16555)
Barrow & Furness - Simon Fell (Labour majority 5208)
Bassetlaw - Sarah Downes (Labour majority 8215)
Bath - Ben Howlett (Lib Dem majority 11883)
Batley & Spen - Imtiaz Ameen (Labour majority 4406)
Berwickshire, Roxburgh & Selkirk - John Lamont (Lib Dem majority 5675)
Berwick-upon-Tweed - Anne-Marie Trevelyan (Lib Dem majority 2690)
Bethnal Green & Bow - Matthew Smith (Labour majority 11574, Con in 4th)
Bexhill & Battle - Huw Merriman (Conservative majority 12880)
Birkenhead - Clark Vasey (Labour majority 15395)
Birmingham, Edgbaston - Luke Evans (Labour majority 1274)
Birmingham, Erdington - Robert Alden (Labour majority 3277)
Birmingham, Hall Green - James Bird (Labour majority 3799, Con in 4th)
Birmingham, Hodge Hill - Kieran Mullan (Labour majority 10302, Con in 3rd)
Birmingham, Ladywood - Isabel Sigmac (Labour majority 10105, Con in 3rd)
Birmingham, Northfield - Rachel Maclean (Labour majority 2782)
Birmingham, Perry Barr - Charlotte Hodivala (Labour majority 11908, Con in 3rd)
Birmingham, Selly Oak - Alex Boulter (Labour majority 3482)
Birmingham, Yardley - Arun Photay (Lib Dem majority 3002, Con in 3rd)
Blackburn - Bob Eastwood (Labour majority 9856)
Blackpool South - Peter Anthony (Labour majority 1852)
Bolsover - Peter Bedford (Labour majority 11182)
Bolton North East - James Daly (Labour majority 4084)
Bolton West - Christopher Green (Labour majority 92)
Boston & Skegness - Matt Warman (Conservative majority 12426)
Bradford South - Tanya Graham (Labour majority 4622)
Bradford West - George Grant (Labour majority 5763)
Brecon & Radnorshire - Chris Davies (Lib Dem majority 3747)
Bridgend - Meirion Jenkins (Labour majority 2263)
Brighton, Pavilion - Clarence Mitchell (Green majority 1252, Con in 3rd)
Bristol East - Theodora Clarke (Labour majority 3722)
Bristol South - Isobel Grant (Labour majority 4734, Con in 3rd)
Bristol West - Claire Hiscott (Lib Dem majority 11366, Con in 3rd)
Bury South - Daniel Critchlow (Labour majority 3292)
Bury St Edmunds - Johanna Churchill (Conservative majority 12380)
Camberwell & Peckham - Naomi Newstead (Labour majority 17187, Con in 3rd)
Cambridge - Chamali Fernando (Lib Dem majority 6792)
Cannock Chase - Amanda Milling (Conservative majority 3195)
Cardiff North - Craig Williams (Conservative majority 194)
Cardiff West - James Taghdissian (Labour majority 4751)
Carmarthen East & Dinefwr - Matthew Paul (Plaid majority 3481, Con in 3rd)
Carshalton & Wallington - Matthew Maxwell Scott (Lib Dem majority 5260)
Ceredigion - Henrietta Hensher (Lib Dem majority 8324, Con in 3rd)
Cheadle - Mary Robinson (Lib Dem majority 3272)
Cheltenham - Alex Chalk (Lib Dem majority 4920)
Chesterfield - Mark Vivis (Labour majority 549, Con in 3rd)
Chippenham - Michelle Donelan (Lib Dem majority 2470)
Chorley - Rob Loughenbury (Labour majority 2593)
City of Durham - Rebecca Coulson (Labour majority 3067, Con in 3rd)
Clacton - Giles Watling (Conservative majority 12068)
Clwyd South - David Nicholls (Labour majority 2834)
Colchester - Will Quince (Lib Dem majority 6982)
Corby - Tom Pursglove (Conservative majority 1895)
Coventry North East - Michelle Lowe (Labour majority 11775)
Coventry North West - Parvez Akhtar (Labour majority 6288)
Coventry South - Gary Ridley (Labour majority 3845)
Croydon North - Vidhi Mohan (Labour majority 16481)
Croydon South - Chris Philp (Conservative majority 15818)
Darlington - Peter Cuthbertson (Labour majority 3388)
Delyn - Mark Isherwood (Labour majority 2272)
Derby North - Amanda Solloway (Labour majority 613)
Derby South - Evonne Williams (Labour majority 6122)
Dudley North - Afzal Amin (Labour majority 649)
Dudley South - Mike Wood (Conservative majority 3856)
Dulwich & West Norwood - Resham Kotecha (Labour majority 9365, Con in 3rd)
Dumfries & Galloway - Finlay Carson (Labour majority 7449)
Dunfermline & West Fife - James Reekie (Labour majority 5470, Con in 4th)
Dwyfor Meirionnydd - Neil Fairlamb (Plaid majority 6367)
Ealing, Southall - James Symes (Labour majority 9291)
Easington - Chris Hampsheir (Labour majority 14982, Con in 3rd)
East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow - Graham Simpson (Labour majority 14503, Con in 3rd)
East Lothian - David Roach (Labour majority 12258)
East Renfrewshire - David Montgomery (Labour majority 10420)
Eastbourne - Caroline Ansell (Lib Dem majority 3435)
Eastleigh - Mims Davies (Lib Dem majority 3864)
Edinburgh North & Leith - Iain McGill (Labour majority 1724, Con in 3rd)
Edinburgh South - Miles Briggs (Labour majority 316, Con in 3rd)
Edinburgh South West - Gordon Lindhurst (Labour majority 8447)
Edinburgh West - Lindsay Paterson (Lib Dem majority 3803, Con in 3rd)
Edmonton - Gonul Daniels (Labour majority 9613)
Ellesmere Port & Neston - Katherine Fletcher (Labour majority 4331)
Eltham - Spencer Drury (Labour majority 1663)
Erewash - Maggie Throup (Conservative majority 2501)
Exeter - Dominic Morris (Labour majority 2721)
Falkirk - Alison Harris (Labour majority 7843, Con in 3rd)
Feltham & Heston - Simon Nayyar (Labour majority 4658)
Gedling - Carolyn Abbott (Labour majority 1859)
Gordon - Colin Clark (Lib Dem majority 6748, Con in 4th)
Gower - Byron Davies (Labour majority 2683)
Great Grimsby - Marc Jones (Labour majority 714)
Greenwich & Woolwich - Matt Hartley (Labour majority 10153)
Hackney North & Stoke Newington - Amy Gray (Labour majority 14461, Con in 3rd)
Hackney South & Shoreditch - Jack Tinley (Labour majority 14288, Con in 3rd)
Halifax - Philip Allott (Labour majority 1472)
Hammersmith - Charlie Dewhirst (Labour majority 3549)
Hampstead & Kilburn - Simon Marcus (Labour majority 42)
Harrow West - Hannah David (Labour majority 3143)
Havant - Alan Mak (Conservative majority 12160)
Hayes & Harlington - Pearl Lewis (Labour majority 10824)
Hazel Grove - William Wragg (Lib Dem majority 6371)
Hertsmere - Oliver Dowden (Conservative majority 17605)
Heywood & Middleton - Iain Gartside (Labour majority 5971)
Holborn & St Pancras - Will Blair (Labour majority 9942, Con in 3rd)
Hornsey & Wood Green - Suhail Rahuja (Lib Dem majority 6875, Con in 3rd)
Hove - Graham Cox (Conservative majority 1868)
Huddersfield - Itrat Ali (Labour majority 4472)
Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey - Edward Mountain (Lib Dem majority 8765, Con in 4th)
Kingston & Surbiton - James Berry (Lib Dem majority 7560)
Kingston-upon-Hull East - Emma Ideson (Labour majority 8597, Con in 3rd)
Kingston-upon-Hull North - Dehenna Davison (Labour majority 641, Con in 3rd)
Kingston-upon-Hull West & Hessle - Mike Whitehead (Labour majority 5742, Con in 3rd)
Kirkcaldy & Cowdenbeath - Dave Dempsey (Labour majority 23009, Con in 4th)
Lanark & Hamilton East - Alex Allison (Labour majority 13478, Con in 3rd)
Lancashire West - Paul Greenall (Labour majority 4343)
Leicester East - Kishan Devani (Labour majority 14082)
Leicester South - Leon Hadjinikolaou (Labour majority 8808, Con in 3rd)
Leicester West - Paul Bessant (Labour majority 4017)
Lewes - Maria Caulfield (Lib Dem majority 7647)
Lewisham East - Peter Fortune (Labour majority 6216, Con in 3rd)
Lewisham West & Penge - Russell Jackson (Labour majority 5828, Con in 3rd)
Lewisham, Deptford - Bim Afolami (Labour majority 12499, Con in 3rd)
Leyton & Wanstead - Matthew Scott (Labour majority 6416, Con in 3rd)
Llanelli - Selaine Saxby (Labour majority 4701, Con in 3rd)
Louth & Horncastle - Victoria Atkins (Conservative majority 13871)
Luton North - Dean Russell (Labour majority 7520)
Luton South - Katie Redmond (Labour majority 2329)
Mid Dorset and North Poole - Michael Tomlinson (Lib Dem majority 269)
Mid Worcestershire - Nigel Huddleston (Conservative majority 15864)
Middlesbrough South & East Cleveland - Will Goodhand (Labour majority 1677)
Midlothian - Michelle Ballantyne (Labour majority 10349, Con in 4th)
Mitcham & Morden - Paul Holmes (Labour majority 13666)
Moray - Douglas Ross (SNP majority 5590)
Morley & Outwood - Andrea Jenkyns (Labour majority 1101)
Newcastle-under-Lyme - Tony Cox (Labour majority 1552)
Newport West - Nick Webb (Labour majority 3544)
North Cornwall - Scott Mann (Lib Dem majority 2981)
North Devon - Peter Heaton-Jones (Lib Dem majority 5821)
North Durham - Laetitia Glossop (Labour majority 12076)
North East Derbyshire - Lee Rowley (Labour majority 2445)
North East Fife - Huw Bell (Lib Dem majority 9048)
North East Hampshire - Ranil Jayawardena (Conservative majority 18597)
North Norfolk - Ann Steward (Lib Dem majority 11626)
North Warwickshire - Craig Tracey (Conservative majority 54)
North West Durham - Charlotte Haitham-Taylor (Labour majority 7612, Con in 3rd)
Northampton South - David Mackintosh (Conservative majority 6004)
Norwich South - Lisa Townsend (Lib Dem majority 310, Con in 3rd)
Nottingham East - Garry Hickton (Labour majority 6969, Con in 3rd)
Nottingham North - Louise Burfitt-Dons (Labour majority 8138)
Nottingham South - Jane Hunt (Labour majority 1772)
Plymouth Moor View - Johnny Mercer (Labour majority 1588)
Poplar & Limehouse - Chris Wilford (Labour majority 6030)
Portsmouth South - Flick Drummond (Lib Dem majority 5200)
Richmond (Yorks) - Rishi Sunak (Conservative majority 23336)
Rochester & Strood - Kelly Tolhurst (Conservative majority 9953)
Ross, Skye & Lochaber - Lindsay McCallum (Lib Dem majority 13070, Con in 4th)
Rother Valley - Gareth Streeter (Labour majority 5866)
Rotherham - Seb Lowe (Labour majority 10462)
Rutherglen & Hamilton West - Taylor Muir (Labour majority 21002, Con in 4th)
Sedgefield - Scott Wood (Labour majority 8696)
Sefton Central - Valerie Allen (Labour majority 3862)
Solihull - Julian Knight (Lib Dem majority 175)
Somerton & Frome - David Warburton (Lib Dem majority 1817)
South Cambridgeshire - Heidi Allen (Conservative majority 7838)
South East Cambridgeshire - Lucy Frazer (Conservative majority 5946)
South Leicestershire - Alberto Costa (Conservative majority 15524)
South Ribble - Seema Kennedy (Conservative majority 5554)
South Suffolk - James Cartlidge (Conservative majority 8689)
South Thanet - Craig Mackinlay (Conservative majority 7617)
Southampton, Itchen - Royston Smith (Labour majority 192)
Southampton, Test - Jeremy Moulton (Labour majority 2413)
Southport - Damien Moore (Lib Dem majority 6024)
St Austell & Newquay - Stephen Double (Lib Dem majority 1312)
St Ives - Derek Thomas (Lib Dem majority 1719)
Stoke-on-Trent Central - Liam Ascough (Labour majority 5566, Con in 3rd)
Stoke-on-Trent North - Ben Adams (Labour majority 8235)
Stoke-on-Trent South - Joe Rich (Labour majority 4130)
Streatham - Kim Caddy (Labour majority 3259, Con in 3rd)
Sutton & Cheam - Paul Scully (Lib Dem majority 1608)
Swansea West - Emma Lane (Labour majority 504, Con in 3rd)
Taunton Deane - Rebecca Pow (Lib Dem majority 3993)
Telford - Lucy Allan (Labour majority 978)
Thirsk & Malton - Kevin Hollinrake (Conservative majority 11281)
Thornbury & Yate - Luke Hall (Lib Dem majority 7116)
Tonbridge & Malling - Tom Tugendhat (Conservative majority 18178)
Tooting - Dan Watkins (Labour majority 2524)
Torbay - Kevin Foster (Lib Dem majority 4078)
Torfaen - Graham Smith (Labour majority 9306)
Tottenham - Stefan Mrozinski (Labour majority 16931, Con in 3rd)
Twickenham - Tania Mathias (Lib Dem majority 12140)
Tynemouth - Glenn Hall (Labour majority 5739)
Uxbridge & Ruislip South - Boris Johnson (Conservative majority 11216)
Vale of Clwyd - James Davies (Labour majority 2509)
Vauxhall - James Bellis (Labour majority 10651, Con in 3rd)
Walsall North - Douglas Hansen-Luke (Labour majority 990)
Walsall South - Sue Arnold (Labour majority 1755)
Walthamstow - Molly Samuel-Leport (Labour majority 9478, Con in 3rd)
Warley - Tom Williams (Labour majority 10756)
Warrington North - Richard Short (Labour majority 6771)
Wealden - Nusrat Ghani (Conservative majority 17179)
Wells - James Heappey (Lib Dem majority 800)
Wentworth & Dearne - Michael Naughton (Labour majority 13920)
West Bromwich East - Olivia Seccombe (Labour majority 6696)
West Ham - Festus Akinbusoye (Labour majority 22534)
Westminster North - Lindsey Hall (Labour majority 2126)
Westmorland & Lonsdale - Ann Myatt (Lib Dem majority 12264)
Wirral South - John Bell (Labour majority 531)
Wolverhampton South East - Suria Photay (Labour majority 6593)
Wrexham - Andrew Atkinson (Labour majority 3658, Con in 3rd)
Wythenshawe & Sale East - Fiona Green (Labour majority 7575)
Yeovil - Marcus Fysh (Lib Dem majority 13036)
Ynys Mon - Michelle Willis (Labour majority 2461, Con in 3rd)
York Central - Robert McIlveen (Labour majority 6451)

Comments - 457 Responses on “Conservative candidates”
1 4 5 6 7 8 10
  1. Good shout is Bermondsey, what with the gradual gentrification taking place with those developments.

  2. The point has previously been made that the Tories lag far behind in candidate selection. For 2010 they had the City Seats Initiative, which although was somwthing of a gimmick it did get candidates selected for some seats quite early.

    At this rate of progress a great many candidates may not be in place until late 2014 or even early 2015.

  3. Maybe they’re intentionally waiting for some as there’s a select few? 馃檪

  4. Are the tories not re-running the city seats initiative for 2015?

    Personally I think it’s a great way of offering up and coming potential future MP’s the chance to get some experience.

  5. A lot of the no hope seats won’t see candidates selected until the very last minute I suspect, it’ll be the same for Labour and the Lib Dems as well.

  6. A thought for the day RE the 2001 General Election-

    That year, as we know, the Conservatives didn’t have a great night and only managed a swing from Labour of 1.65% after their first four years in opposition for 18 years, and actually only managed a net gain of one seat, which added to their disappointment.

    But what I am about to detail is that in some seats across the UK, they actually had some pretty good results for their performance as a whole that year- Indeed, they performed strongly in a large number of rural seats, getting increases in the order of 5-8%. And of course in the Havering seats they made a strong comeback.

    My question is this- Did the Conservatives get good increases in some places because of strong incumbents, or was it because of a combination of Foot And Mouth and the recovery in their vote shares in far-flung rural seats after the Referendum Party had stood candidates in 1997?

  7. A bit of both but the latter was more salient in my opinion.

  8. It’s telling also that a large number of the larger increases may have also been additionally boosted by there being Independent Conservative candidates in a lot of Tory-held seats in 1997. I think it’s interesting that for the most part, these striking increases over 5% I speak of where mainly either for sitting Tory MPs, or at least in Tory-held seats even with a new MP in a few cases as well.

  9. James Cartlidge selected by Conservatives in Suffolk South.

  10. City Seats iniatitive is back

    ww.conservativehome.com/parliament/2014/07/80-city-seats-initiative-constituencies-open-for-candidate-applications.html

    there are 3-4 choices where they could have been more attentive in a long term perceptive than lumping them with Bootle & Co.

  11. Nick Webb chosen as Cons candidate for Newport West.

    Twitter:
    Nick Webb @ndwebb 路 7h
    Thank you to Newport West Conservatives for selecting me as their General Election candidate. An exciting challenge ahead of us.

    BR

  12. Will Blair Cons candidate for Holborn & St Pancras.

    Twitter:
    Retweeted by Will Blair
    Will Nathan @Will_Nathan 路 Jul 18
    Congrats, @will_blair – new @Conservatives PPC for Holborn and St Pancras! #welldone

    BR

  13. Kevin Hollinrake sel for Cons in Thirsk

    Twitter:
    Julie Moody 鈥廆j30moo 10m
    A super evening for @Conservatives in Thirsk & Malton. After a superb field of candidates we selected @kevinhollinrake as our PPC #topbloke
    Expand Reply Retweet Favorite More

    Martin Dales 鈥廆martindales 41m
    New Conservative PPC for Thirsk & Malton, Kevin Hollinrake. http://fb.me/1exZCF6Dj
    Expand Reply Retweet Favorite More

    Retweeted 9 times
    Richard Holden 鈥廆RicHolden 1h
    Congratulations to Kevin Hollinrake who was selected as Conservative PPC for Thirsk & Malton this evening.

    BR

  14. Has there even been a Tory MP called Kevin before?

  15. I had the very same thought. The answer is no, despite the attempts of Kevin Foster and others. There are at least 2 Labour ones at present.

  16. I went canvassing with Wayne David & several other Labour MPs in Feltham in the by-election in that constituency. I asked him wasn’t he the only ever MP called Wayne, and he suddenly brightened, and said “Do you know, I’ve never thought of that before!”.

  17. Matthew Scott sel for Cons in Leyton and Wanstead

    info from main Cons candidate page, web site:-
    http://www.conservatives.com/OurTeam/Prospective_Parliamentary_Candidates.aspx

    BR

  18. Jeremy Moulton sel as cand. for Con at Southampton Test.

    Twitter:
    https://twitter.com/NickRoseInfo/status/494761638147670016/photo/1

    (was cand in 2010).

    BR

  19. Mims Davies sel as Cons PPC for Eastleigh. Can’t find any web presence to support the twitter below :-

    Twitter:
    Julie Iles 鈥廆JulesIles Aug 1
    Delighted for my good friend and all round top girl @mimsdavies selected as PPC for #Eastleigh. Bring on a #Conservative win in 2015!

    Mims
    @mimsdavies
    2015 Conservative Parliamentary Candidate for Consituency of Eastleigh.Southern Regional CWO Chair.Marathon Runner.My views
    South of UK

    BR

  20. Bring on a Conservative win in 2015… there’ll be lucky.

  21. *they’ll

  22. Tories have selected in Hull:

    East: Emma Ideson
    North: Dehenna Davison
    West & Hessle: Mike Whitehead

  23. Cons PPC for Darlington: Peter Cuthbertson
    h ttp://www.thenorthernecho.co.uk/news/local/darlington/11415111.Conservatives_announce_Parliamentary_candidate_for_Darlington/

    Tanya Graham Cons PPC for Bradford South

    Twitter:
    Terry Pearson 鈥廆terryjpearson Aug 16
    Good luck to Tanya Graham as PPC for Bradford South @Conservatives
    Bradford, Bradford

    BR

  24. Scottish Tory selections for May 2015:

    Ayr Carrick & Cumnock: Lee Lyons.
    Ayrshire Central: Marc Hope.
    Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale: David Mundell (reselection).
    Dunfermline & W Fife: James Reekie.
    Edinburgh East: James McMordie.
    Edinburgh North & Leith: Iain McGill (reselection).
    Edinburgh West: Lindsay Paterson.
    Falkirk: Alison Harris.
    Gordon: Colin Clark.
    Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey: Edward Mountain.
    Lanark & Hamilton East: Alex Allison.
    Midlothian: Michelle Ballantyne.
    NE Fife: Huw Bell.
    Ross, Skye & Lochaber: Lindsay McCallum.
    Rutherglen & Hamilton West: Taylor Muir.

    http://www.scottishconservatives.com/people/candidates-2/

  25. Nigel Evans re-selected to stand for Ribble Valley in 2015.

    http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-lancashire-29116060

    BR

  26. Resham Kotecha Cons PPC for Dulwich & West Norwood,

    Twitter:
    Resham Kotecha
    @ReshamKotecha
    PPC for Dulwich & West Norwood, Economics Advisor, COO of Women2Win, Liverpool Fan and London Lover

    Joined September 2012

    BR

  27. Simon Nayyar has been selected to contest Feltham & Heston:

    http://www.getwestlondon.co.uk/news/local-news/pr-guru-chosen-contest-feltham-7770862

  28. Kim Caddy PPC for Streatham.

    Kim Caddy
    @KimCaddy
    Streatham PPC, Southfields Councillor, local Mum

    SW London
    Joined February 2012

    BR

  29. Itrat Ali chosen as PPC for Huddersfield conservatives.

    Twitter:
    itrat ali retweeted
    Mark Eastwood @mark4dewsbury 路 4h
    Congratulations to Dewsbury’s own @itratali1 on her selection as #Conservative Parliamentary Candidate for #Huddersfield.

    BR

  30. Henrietta Hensher chosen as PPC for Ceredigion.

    Twitter:

    Henrietta Hensher
    鈥廆hhensher
    Delighted to have been selected as Conservative PPC for Ceredigion #generalelection2015

    BR

  31. She was the 2010 Conservative candidate for Makerfield.

  32. …Itrat Ali, that is.

  33. On conservative.com ‘candidates for 2015’ web site:
    Giles Watling Clacton
    Neil Fairlamb Dwyfor Meirionnydd

    (Giles Watling is also cand. for B-election in Clacton 9/10/14)

    These are new candidates to AJS spread-sheet dated: 15/9/2104.

    BR

  34. Arun Photay sel as ppc for Birm Yardley

    Twitter:
    Arun Photay retweeted
    Stephen Crabb MP @SCrabbMP 路 Sep 27
    Heading to Birmingham for #CPC14 Delighted to hear that @APhotay been selected as Conservative PPC for Yardley – an outstanding individual!

    BR

  35. Isabel Sigmac PPC for Birm Ladywood.

    Twitter:
    Isabel Sigmac @IsabelSigmac 路 Sep 27
    Absolutely delighted to be selected as the Conservative parliamentary candidate for Birmingham Ladywood.

    BR

  36. Louise Burfitt-Dons Cons PPC for Nottingham North

    Twitter:
    Louise Burfitt-Dons
    @LouiseBurfDons
    Conservative PPC for Nottingham North. Also @boostingbritain @motivatingwoman @RtWingFeminist

    BR

  37. Con selection, Hertsmere: Oliver Dowden.

    https://twitter.com/CllrAbhiSach/status/519602792504111104

    鈥淒elighted to welcome Oliver Dowden as Hertsmere Parliamentary Candidate (ex-Deputy Chief of Staff for Prime Minister)鈥

  38. Tottenham Cons Candidate: Stefan Mrozinski. See :-

    http://ukpollingreport.co.uk/2015guide/tottenham/#comments


    JUSTIN HINCHCLIFFE
    Our candidate is Stefan Mrozinski 鈥 he won on the first ballot.
    November 14th, 2014 at 10:39 pm ”

    BR

  39. “Candidate selections for the General Election suggest that the political class is becoming younger and more diverse, but also more professionalised”:

    http://www.democraticaudit.com/?p=9386

  40. Blake – is Kotecha any relation of Mark Kotecha? He tried to be Tory Candidate for Mayor of London twice and stood in Lpool Walton once.

  41. Lancs:
    Doing a bit of internet sleuthing didn’t reveal any hard facts. A small amount of background for Resham here :-
    https://www.conservatives.com/OurTeam/Prospective_Parliamentary_Candidates/Kotcha_Resham.aspx

    For Mark K this extract :-
    “Mr Kotecha, chairman and chief executive of online games retailer simplygames.com, said: “London needs a leader who has proven he can deliver.

    The son of a London Underground ticket clerk, Mr Kotecha has made millions from building internet companies. ”

    – from here :-
    h
    ttp://news.bbc.co.uk/1/hi/uk_politics/550189.stm

    Resham states that she is a 2nd generation immigrant, the ticket clerk could be the 1st gen immigrant, not unusual for immigrants to start in London U/G. But to link them both would be conjecture.

    BR

  42. Thanks. Btw Merseyside Conservatives have postponed selecting their PPCs again. They were due to select 9 this Saturday. Now expected to be Jan/Feb 2015.

  43. “Huw Merriman sel as Cons candidate for Bexhill & Battle”.

    Excellent choice.

  44. Any idea when Sheffield Cons select? The Hallam candidature may be of some importance to the outcome.

  45. Yes, if the Tories select an A-Level student it will look just a bit like they want their supporters to vote tactically for Nick Clegg.

  46. Cons Cand. Oxford East :- Melanie Magee

    Twitter :
    Daniel Stafford 鈥廆dsonpolitics Dec 6
    Delighted that @cllr_magee has been selected as Conservative PPC for Oxford East. Looking forward to campaigning with her in next mibths

    Clr Melanie X Magee
    @cllr_magee
    Parliamentary Candidate for Oxford East. Councillor – Bicester (Oxfordshire) Lead Apprenticeships & Youth Employment, Vice Chairman of Cherwell District Council

    BR

  47. Cons Cand. Bradford East Iftikhar Ahmed

    http://www.iftiahmed.org.uk/

    BR

  48. Thanks Blake.

1 4 5 6 7 8 10
Leave a Reply

NB: Before commenting please make sure you are familiar with the Comments Policy. UKPollingReport is a site for non-partisan discussion of polls.

You are not currently logged into UKPollingReport. Registration is not compulsory, but is strongly encouraged. Either login here, or register here (commenters who have previously registered on the Constituency Guide section of the site *should* be able to use their existing login)